Sunday, September 11, 2011

Dovolená Deštné v Orlických horách

Na dovolené v Deštném nám skoro nepršelo. S sebou jsme vezli dvě kola, dětskou sedačku na kolo, kakao a jinak skoro nic. Bydleli jsme v malé horské chatičce s akumulačníma kamnama, které nám paní z kempu druhý den zapnuly. A tak jsme od druhého dne měli trvale krapet horko (přeci jenom než jsme si zvykli na jejich setrvačnost, tak nám to trochu trvalo).

Kemp celkově byl úžasný, jenom to pivo a jídlo v kempové restauraci bylo trochu slabší. Kempové paní byly moc hodné a ochotné. Pro děti tam měli velký kulatý stan na hraní, klouzačky, trampolínu a dětský koutek v hospodě, v lese bylo dřevo na táborák a pod okny tekl potůček. Ze zahrádky byl výhled rovnou na dětské hřiště. A po celém kempu opravdu fungoval zdarma internet.

Ke snídani jsme si dávali na co jsme měli chuť - vajíčka, párečky, šunčičku a Kryšťovi tam vařili jeho oblíbené kakó. Obědy jsme si dávali různě tam, kde jsme zrovna byli na výletě a na večeře jsme většinou chodili do restaurací po okolí. Tam taky měli děti rádi. Kryštoví se nejvíc líbilo v protějším penzionu, kde hladil ježečka.

Kryšťa si vymyslel, že chce jet lanovkou a tak jsme nakonec dvakrát jeli na lanovku do Říček, kde se na kopci cpal borůvkami a dokonce tam ušel nějaký ten kilometr (trochu s brekem, ale to nám velkým nevadilo). Celý týden jsme se snažili sbírat pohádková razítka.

Jednou jsme šli pěšky ze Šerlichu na chatu Šerlišský mlýn (no dobrá - bylo to s kopce a tak to odťapal i Kryšťa. Tomu se na Šerlišském mlýně líbil hlavně systém jezírek a potůčků, kde pilně studoval fyzikální zákony vodních proudů. K obědu jsme si tam dali svíčkovou a sladké knedlíky. Paní servírka tvrdila, že už tam pracuje 30 let, takže jsem ji tam nejspíš potkal i během všech předchozích návštěv (jednou když jsem byl malý - taky mám dětskou fotku od mlýnského kola, jednou s Terkou na kole a teď jsme tam byli potřetí).

Krom toho jsme také byli na výletě v Polsku. Tam jsme si prošli rašeliniště, neboli Torfovisko, 5krát s Kryšťou vylezli na vyhlídkovou věž a tak.

Zajeli jsme se podívat i za tetou Monikou do Letohradu. Cestou jsme měli drobnou blinkací nehodu v serpentinách (nějak jsme nepochopili, že chci domů znamená chci blinkat). V Letohradě jsme navštívili muzeum řemesel, kde jsme půl hodiny pouštěli betlém, teta Monika nám ukázala svůj luk a kytaru.

Na Častolovickém zámku jsme si prohlédli nádvoří a hlavně park s divokým prasetem, srncem a jelenem a taky minizoo (v té měli mini prasátka).

Já jsem si užil i kolo, přeci jenom není nad horskou silniční cyklistiku.

Výlety
 • Lanovka s letním provozem v Říčkách v Orlických horách
  • Káry
  • Koloběžky
  • Pro pěší cesta nahoru za mírný poplatek, dolů zdarma, provoz pouze v celou hodinu, nahoře prima borůvky
 • Šerlich - Masarykova chata
  • Nahoře na Šerlichu je parkoviště, kde se nechá zastavit, následuje příjemná procházka z kopce dolů na chatu Šerlichův mlýn, kde mají vodní kolo, vodníka a jezírka.
 • Zámek Častolovice
  • Tady mají mini-zoo a zvěřinec a taky jelena a divoké prase.
  • Prohlídku zámku jsme vynechali.
 • Letohrad 
  • Muzeum řemesel s pohyblivým betlémem řemesel
 • Torfovisko
  • malá procházka rašeliništěm cca 30km od kempu v Polsku. Krásná vyhlídková věž, na kterou jsme několikrát vylezli. Bohužel cesta zpátky vyžaduje kvůli jednosměrce objížďku cca 15km.

Cyklistika

Cyklistika (tedy ta moje oblíbená - silniční) neměla chybu. Zejména pro milovníky kopců - v okolí Deštného totiž neexistuje rovinka a tak prostě člověk jezdí pořád nahoru a dolů, ale stojí to za to. Projížďky dále jsou víceméně na 2 - 2.5 hodiny ostřejší jízdy, ale musím říct, že jsem se nenudil. Nejnáročnější výjezd je asi na Šerlich, ale na druhou stranu pak následuje krásný dlouhý sjezd.

Deštné - Nedvězí - Kounov - Dobruška - Opočno - Trnov - Solnice - Skuhrov nad Bělou - Deštné
59km, převýšení 1098 m, v Dobrušce je nejbližší lékárna od Deštného.

Deštné - Šerlich - Říčky - Rokytnice - Nebeská rybná - Deštné
54 km, převýšení 1280m

Deštné - Zdobnice - Rokytnice v Orlických Horách - Rychnov nad Kněžnou - Solnice - Skuhrov - Deštné
62km, převýšení 1312m
Deštné - Šerlich - Orlické Záhoří - Zieleniec (PL) - Olešnice - Sedloňov - Dobřany - Deštné
54 km, převýšení 1157m

Kemp