Tuesday, December 2, 2014

Letní dovolená Vranovská přehrada 2014

Letní dovolenou 2014 jsme strávili na Jižní Moravě na Vranovské přehradě v Penzionu M. Recenzetka recenze mi nařídila napsat, že to bylo hezký a že jsem zbytečný rejpal :-).

Pravda - celkově to bylo moc prima, ubytování nepočítám.

Ubytování

 • Ubytování bylo celkem prima.
 • Kupodivu s ohledem na blízkost přehrady ani příliš neobtěžoval hmyz.
 • Velice se osvědčil výběh pro divou zvěř přímo na předzahrádku.
 • Okna orientovaná na sever zajistila, že jsme se nepekli, drobnou nevýhodou bylo, že se v dobách kdy nebylo úplně slunečno těžko sušilo oblečení.
 • Celkové vybavení penzionu ušlo (hmmm, zažil už někdo, aby deklarovaná televize skutečně fungovala?)
 • Nejlepší byl asi bazén, kde se naše káčata koupala bez ohledu na počasí. Trochu komplikace se vyskytly s doplňkovou službou
 • Celkový dojem zkazila nepříliš dobře komunikativní paní majitelka, která se nás po týdnu snažila přestěhovat do lepšího pokoje kde ale bohužel chyběla jedna postel (prostě výhodná nabídka nebyla až tak výhodná).
 • Bohužel posledních několik dní vzduchotechnikou pronikal po ránu cigaretový kouř s čímž paní recepční nedokázala nic udělat.
 • Macíkovi nakonec nebylo moc dobře a tak jsme odjížděli o několik dnů dřív.
 • Znovu tam asi jet nechci…

Stravování

Přímo v penzionu není restaurace. Snídaně se podávají v přiléhající restauraci skleník - hotelová klasika typu vejce, párek, ovoce, zelenina, kakao, kafe, pečivo atd. Celkově celkem OK. Pozitivem byla cena - Macík (necelé tři) a Kryšťa jeli na jednu platbu.

Bohužel obědy a večeře byly hospodská klasika v provedení čtvrté cenové před deseti lety - podle mě jenom pro fanoušky stylu knedlo-vepřo-zelo 2x denně. Všechno zdobila podivuhodná syntetická ‘vídeňská’ cibulka. Ale aspoň, že nebyl problém si odnést pivo/kafe do penzionu.

Západ slunce nad Vranovskou přehradou

Obědy jsme typicky řešili během výletů po okolí a většinu večeří jsme proto strávili v pizzerii kousek od hráze což jsme obvykle spojili s příjemnou procházkou přes most (až na jeden exces s připálenou pizzou to tam bylo moc primo a to jak co se týče obsluhy tak i kvality jídla).

Zmrzka na hráziV okolí přehrady taky byla spousta cukráren s výbornou zmrzkou.

Okolí penzionu

Celkově jsme si hodně vystačili s blízkým okolím penzionu a tak jsme ani moc nejezdili autem.

Atrakce v kempu

Bagr v kempuV kempu na břehu přehrady je k dispozici celá řada atrakcí včetně diskotéky. Bagr vypadá celkem efektně :-).

Výlet lodí

Výlet lodíKolmo jsme se vydali na druhý konec přehrady, kde jsme se kompletně nalodili a vyrazili zpátky. Překvapivě cesta lodí se ukázala jako hoooodně dlouhá (dojížděli jsme až do nejzažšího konce a pak celou cestu zpátky) a krapet nudná. Nicméně jsme dojeli v pohodě a bez problémů jsme se vylodili hned u naší oblíbené pizzerie.

Zajímavostí výletu byla hospoda v Lančově s docela prima obědem a máčenkama :-).

Geocaching

V okolí se nám povedlo odlovit kešky a to včetně několika v dochozí vzdálenosti od penzionu. Zbývající byly zejména v okolí Vranova nad Dyjí - většinou v dojezdové vzdálenosti pro kolo :-).

Prohlídka vodní elektrárny

V rámci PR energentika nabízí prohlídku elektrárny umístěné v hrázi přehrady. Prohlídka byla zdarma a jenom škoda, že součástí nebyla také prohlídka hráze.

Vláček

Svezli jsme se také místním vláčkem, jenom škoda, že zastávky neměly jméno a tak bylo trochu těžké se orientovat v jízdních řádech (zajímavé bylo, že paní ve Vranově na informacích mi oznámila, že říkala to samé už před rokem).

Prohlídka opevnění

Opevnění Vranov nad DyjíTohle bylo moc prima. Opevnění se nachází kousek pěšky nad zámkem - součástí prohlídky jsou dva menší bunkry vybavené zbraněmi. Cestou zpátky jsme si odlovili jednu prima kešku v lese.

Restaurace a penzion Rumburak

Rumburak havranCelkem zajímavá dominanta kraje u Bítova. Součástí je pěkně přístupná vyhlídková věž a poblíž jsme si odlovili jednu kešku.

Cyklistika

 • Přehrada je v údolí, takže na kole je potřeba viceméně vždy potřeba vystoupat kopec..
 • Pro dětskou cyklistiku trochu náročnější, ale s Kryštofem na tyči jsme vše vyjeli na 42/27 :-).
 • Terka s Macíkem na sedačce nakonec pár kousků tlačila, ale celkově OK.
 • Výlety na kole jsme většinou spojili s konzumací výborné zmrzky, lovem kešek a obídkem.
  • Jednou jsme si prima pokecali s cyklozájezdem staroušků z Kanady, kteří tu byli na dovolené po Iron manovi v Německu.
 • Za mě osobně super kopce - většinou jsem si jeden nebo dva vybral a hodinu a půl jezdil nahoru a dolů
  • Až mi z toho koncem dovolené prasknul drát v zadním kole Fulcrum 5 :-(.

Odkazy